Pneumatyka
FESTO, PREMA, KV, PARKER HANNIFIN, CROUZET, REXROTH, BOSCH, SMC, BIMBA, ASCO Joucomatic, CLIPPARD, HOERBIGER ORIGA, KOGANEI, KUHNKE, NORGREN-HERION, NUMATICS, TOX, SCHRADER BELLOWS, MAC KUNKLE, LEGRIS, PHD, AIRPEL, MEAD, VERSA, PNEUMAX, SMC, CEJN, CDCi inne
Prezentacja akcesoriów dla pneumatyki
- Zawory współosiowe COAX
Szczególnie przydatne dla mediów galaretowatych, klejących, ściernych, agresywnych i zanieczyszczonych - są nieodzownym składnikiem wyposażenia instalacji do produkcji butelek PET czy układów chłodzących w obrabiarkach.
Mogą występować jako zawory bezpośredniego działania lub sterowane zewnętrznie (pneumatycznie, hydraulicznie) w zakresie przyłączy od 1° do 2° (10 - 250mm), ciśnień 0 - 500bar i temperatur od minus 40 °C do +400 °C.
Czas instalacji może być znacznie skrócony dzięki zastosowaniu nowych układów modułowych firmy COAX. Uzyskuje się znaczne oszczędności miejsca a także obniżenia kosztów. Raz zainstalowany system modułowy może być łatwo rozbudowywany, zgodnie z nowymi potrzebami Klienta. Zabudowa modułowa umożliwia dowolne przesterowywanie pojedyńczych zaworów bez zakłócania pracy pozostałych. Możliwe jest również uzyskanie nietypowych zakresów przepływów podczas pracy z mediami gazowymi, zanieczyszczonymi i ściernymi w zakresie ciśnień od 0 do 200 bar.
Zawory modułowe typu PCS+PCD (2/2) - jak na zdjęciu - pozwalają na:
- oszczędność miejsca i obniżenie kosztów montażu
- możliwość zastosowania pojedynczych zaworów lub systemów modułowych
- łatwe przeinstalowanie zaworu w inne miejsce bez demontażu całej jednostki
- doskonałą integrację zaworu z pompami, maszynami i systemami
- pneumatyczne i hydrauliczne sterowanie (możliwe inne medium)
- kontrolowanie przez PCS+PCD gazowych, ciekłych, zanieczyszczonych i ściernych mediów w zakresie ciśnień do 200 bar.
Zawory kątowe mogą być stosowane przy ciśnieniach do 150 bar - a wykonaniu specjalnym do 200 bar.
Zawory sterowane pneumatycznie mogą pracować przy ciśnieniach nawet 500 bar, przez co znalazły szerokie zastosowanie w oprzyrządowaniach kontrolnych, sprężarkach, urządzeniach napełniających i w różnego rodzaju instalacjach dla mediów zarówno gazowych jak i ciekłych. Gwarantują niezawodność działania sprężarek wysokociśnieniowych oraz stacji napełniania i przesyłu np. helu, tlenu czy argonu...
(na rys. zawór typu KBS do 500 bar)
Zawory COAX umożliwiają nieograniczone sterowanie ciśnieniem niezbędnym w procesie produkcyjnym w czasie krótszym niż jedna sekunda. Nastawione ciśnienie pozostaje niezmienne do czasu następnego przesterowania. Cewki sterujące są dostępne w wielu opcjach napięciowych. Zawory sterujące ciśnieniem posiadają nominalne średnice 5, 8 i 15 mm. Zawory sterujące przepływem zostały zaprojektowane tak, aby mogły pracować w zakresie ciśnień do 64 bar i temperaturze do 400 °C. Mogą być wykonane ze stali kwasoodpornej, z gwintowanymi lub kołnierzowymi przyłączami, przy średnicach przepływu od 25 do 80mm.
Wytwornice podciśnienia - ejektory
Sercem każdego systemu wykorzystującego podciśnienie jest wytwornica podciśnienia. W zależności od miejsca zastosowania i wymaganej wydajności stosowane są: pompy ssące strumieniowe (ejektory), tłokowe pompy próżniowe lub łopatkowe.
Pompy łopatkowe wykorzystuje się wszędzie tam gdzie wymagana jest duża wydajność wytwornicy. Z kolei tam, gdzie wymagane są duże wartości podciśnienia stosuje się pompy tłokowe lub ejektory.
Ejektory nie posiadają części mechanicznych i nie ulegają zużyciu. Nadają się do pracy długotrwałej oraz do pracy w bardzo krótkich cyklach zadziałań.
Zalety: solidna i prosta konstrukcja, brak ruchomych części. Nie wytwarzają ciepła ani drgań.
Ejektor o takiej zasadzie działania może być wykorzystany jako
A. Wzmacniacz lub dmuchawa
OPIS:
- szybkie działanie
- możliwość regulacji
- wysoka wydajność
B. Pompa ssąca strumieniowa
Pompy ssące strumieniowe DF ˇ posiadają średnice wewnętrzne od 3,2 do 50 mm. Przepływ jest regulowany ciśnieniem sprężonego powietrza.
OPIS:
Sprężone powietrze, które zostaje doprowadzone z boku pompy trafia do otworów znajdujących się na obwodzie pierścienia wewnętrznego. Powietrze wychodząc z tych otworów zwiększa swą prędkość i spotykając się wewnątrz zestawu wywołuje zawirowanie ˇ efekt korkociągu. Pociąga to za sobą powstanie silnego podciśnienia zasysającego czynnik transportowany. Zestaw DF może być regulowany poprzez zmianę ciśnienia roboczego. Konstrukcja rurowa urządzenia umożliwia przesyłanie materiałów bez mieszania i blokowania. Istotnym atutem tych pomp jest także możliwość transportowania substancji ciekłych. Dzieje się tak za sprawą charakterystycznej budowy uniemożliwiającej powstawanie jakichkolwiek wycieków w zestawie.
Przykładowe zastosowania:
- układy dozujące proszki
- układy oczyszczania urządzeń z odpadów poprodukcyjnych (wióry, pyły, gazy itp.)
- układy transportu aktywnego na odległość, także substancji agresywnych i toksycznych
Nastawne pompy próżniowe VDF zapewniają regulację poziomu przepływu w szerokim zakresie pracy aż do bardzo niskich wartości. Wszystkie wersje posiadają możliwość precyzyjnej regulacji w zależności od wymagań użytkownika.
Pompy VDF są stosowane w przypadku szybkiego przenoszenia dużych objętości powietrza, płynów i drobin, wtedy gdy:
- mamy do czynienia z zanieczyszczonym środowiskiem
- potrzebujemy podnosić i ustawiać materiały porowate
- chcemy proporcjonalnie mieszać płyny lub płyny i proszki
Jest to możliwe dzięki specjalnej konstrukcji, pozwalającej na niczym nie zakłócony przepływ przenoszonych środków.
- wysoka niezawodność, brak ruchomych części
- możliwość regulacji (ciśnienie nie ma wpływu na wydajność)
- wysoka wydajność: poziom podciśnienia do minus 850 mbar
- poziom przepływu: do 3400 l/min
C. Kompaktowa pompa próżniowa łącząca