Czujniki Preparaty do badań Czujniki indukcyjne Hydraulika siłowa Czujniki optyczne Falowniki

Pneumatyka

Drukuj

siłownik pneumatycznyFESTO, PREMA, KV, PARKER HANNIFIN, CROUZET, REXROTH, BOSCH, SMC, BIMBA, ASCO Joucomatic, CLIPPARD, HOERBIGER ORIGA, KOGANEI, KUHNKE, NORGREN-HERION, NUMATICS, TOX, SCHRADER BELLOWS, MAC KUNKLE, LEGRIS, PHD, AIRPEL, MEAD, VERSA, PNEUMAX, SMC, CEJN, CDCi inne

 

Prezentacja akcesoriów dla pneumatyki pobierz

 

 

 

  1. Zawory współosiowe COAX
Zawory współosiowe 3/2 i 2/2 firmy MÜLLER COAX ze względu na swoją unikalną budowę i zasadę działania mają szerokie zastosowanie w instalacjach gazowych oraz zawierających płyny o dużej lepkości.

 

Szczególnie przydatne dla mediów galaretowatych, klejących, ściernych, agresywnych i zanieczyszczonych - są nieodzownym składnikiem wyposażenia instalacji do produkcji butelek PET czy układów chłodzących w obrabiarkach.


Mogą występować jako zawory bezpośredniego działania lub sterowane zewnętrznie (pneumatycznie, hydraulicznie) w zakresie przyłączy od 1° do 2° (10 - 250mm), ciśnień 0 - 500bar i temperatur od minus 40 °C do +400 °C.








Zawory wykonywane są z aluminium, mosiądzu, stali, stali kwasoodpornej, chociaż możliwe są i inne materiały. Uszczelki dobierane są stosownie do medium i temperatury.

 

Zawory firmy COAX dostępne są w opcjach NC (normalnie zamknięty) i NO(normalnie otwarty). Możliwe są również specjalne wykonania: specjalne gwinty, kołnierze, wyższy zakres ciśnień, sygnalizatory położenia, ręczne przesterowanie, uchwyty montażowe, specjalne napięcia, cewki przeciwwybuchowe.

 


 

 

 

ZAWORY MODUŁOWE

 

Czas instalacji może być znacznie skrócony dzięki zastosowaniu nowych układów modułowych firmy COAX. Uzyskuje się znaczne oszczędności miejsca a także obniżenia kosztów. Raz zainstalowany system modułowy może być łatwo rozbudowywany, zgodnie z nowymi potrzebami Klienta. Zabudowa modułowa umożliwia dowolne przesterowywanie pojedyńczych zaworów bez zakłócania pracy pozostałych. Możliwe jest również uzyskanie nietypowych zakresów przepływów podczas pracy z mediami gazowymi, zanieczyszczonymi i ściernymi w zakresie ciśnień od 0 do 200 bar.



Zawory modułowe typu PCS+PCD (2/2) - jak na zdjęciu - pozwalają na:
- oszczędność miejsca i obniżenie kosztów montażu
- możliwość zastosowania pojedynczych zaworów lub systemów modułowych
- łatwe przeinstalowanie zaworu w inne miejsce bez demontażu całej jednostki
- doskonałą integrację zaworu z pompami, maszynami i systemami
- pneumatyczne i hydrauliczne sterowanie (możliwe inne medium)
- kontrolowanie przez PCS+PCD gazowych, ciekłych, zanieczyszczonych i ściernych mediów w zakresie ciśnień do 200 bar.

 

ZAWORY WYSOKOCIŚNIENIOWE

 

Wysokociśnieniowe zawory kątowe dostępne są w wersjach 2/2 i 3/2, z przyłączami gwintowanymi lub kołnierzowymi, przy średnicach przepływu od 10 do 15 mm.
Zawory kątowe mogą być stosowane przy ciśnieniach do 150 bar - a wykonaniu specjalnym do 200 bar.
Zawory sterowane pneumatycznie mogą pracować przy ciśnieniach nawet 500 bar, przez co znalazły szerokie zastosowanie w oprzyrządowaniach kontrolnych, sprężarkach, urządzeniach napełniających i w różnego rodzaju instalacjach dla mediów zarówno gazowych jak i ciekłych. Gwarantują niezawodność działania sprężarek wysokociśnieniowych oraz stacji napełniania i przesyłu np. helu, tlenu czy argonu...
(na rys. zawór typu KBS do 500 bar)





 



ZAWORY STERUJĄCE

 

Oddzielenie operatora od medium sprawia, że zawór bezproblemowo pracuje z zanieczyszczonymi mediami.
Zawory COAX umożliwiają nieograniczone sterowanie ciśnieniem niezbędnym w procesie produkcyjnym w czasie krótszym niż jedna sekunda. Nastawione ciśnienie pozostaje niezmienne do czasu następnego przesterowania. Cewki sterujące są dostępne w wielu opcjach napięciowych. Zawory sterujące ciśnieniem posiadają nominalne średnice 5, 8 i 15 mm. Zawory sterujące przepływem zostały zaprojektowane tak, aby mogły pracować w zakresie ciśnień do 64 bar i temperaturze do 400 °C. Mogą być wykonane ze stali kwasoodpornej, z gwintowanymi lub kołnierzowymi przyłączami, przy średnicach przepływu od 25 do 80mm.




2.Technologia podciśnieniowa

Wytwornice podciśnienia - ejektory

Sercem każdego systemu wykorzystującego podciśnienie jest wytwornica podciśnienia. W zależności od miejsca zastosowania i wymaganej wydajności stosowane są: pompy ssące strumieniowe (ejektory), tłokowe pompy próżniowe lub łopatkowe.
Pompy łopatkowe wykorzystuje się wszędzie tam gdzie wymagana jest duża wydajność wytwornicy. Z kolei tam, gdzie wymagane są duże wartości podciśnienia stosuje się pompy tłokowe lub ejektory.


Ejektory nie posiadają części mechanicznych i nie ulegają zużyciu. Nadają się do pracy długotrwałej oraz do pracy w bardzo krótkich cyklach zadziałań.

 

 

 

 

 

Zalety: solidna i prosta konstrukcja, brak ruchomych części. Nie wytwarzają ciepła ani drgań.

Ejektor o takiej zasadzie działania może być wykorzystany jako





A. Wzmacniacz lub dmuchawa

Wzmacniacze CDF zwiększające przepływ podciśnienia, jednocześnie wykorzystując niewielkie ilości sprężonego powietrza. Mogą być użyte w systemach wymagających wysokiego poziomy przepływu podciśnienia dla np. natychmiastowego przemieszczenia większych przedmiotów. Doskonale spełniają swoje zadanie dla transportu elementów porowatych.















OPIS:

- prędkość powietrza na wyjściu zwiększa się 40-krotnie
- szybkie działanie
- możliwość regulacji
- wysoka wydajność



Pompy typu CDF posiadają dwie istotne cechy: umożliwiają wytworzenie próżni o dużym przepływie przy jednoczesnym, stosunkowo niskim poborze powietrza. Dlatego sprawdzają się idealnie we wszelkiego rodzaju aplikacjach, gdzie zależy nam na natychmiastowym usunięciu dużych objętości gazów w szybkim czasie. Sposób zaprojektowania i wykonania pomp stawia je na równym poziomie pod względem wydajności z pompami o napędzie elektrycznym przy jednoczesnym zaoszczędzeniu energii potrzebnej do pracy.

 

B. Pompa ssąca strumieniowa

Pompy ssące strumieniowe DF ˇ posiadają średnice wewnętrzne od 3,2 do 50 mm. Przepływ jest regulowany ciśnieniem sprężonego powietrza.

OPIS:
Sprężone powietrze, które zostaje doprowadzone z boku pompy trafia do otworów znajdujących się na obwodzie pierścienia wewnętrznego. Powietrze wychodząc z tych otworów zwiększa swą prędkość i spotykając się wewnątrz zestawu wywołuje zawirowanie ˇ efekt korkociągu. Pociąga to za sobą powstanie silnego podciśnienia zasysającego czynnik transportowany. Zestaw DF może być regulowany poprzez zmianę ciśnienia roboczego. Konstrukcja rurowa urządzenia umożliwia przesyłanie materiałów bez mieszania i blokowania. Istotnym atutem tych pomp jest także możliwość transportowania substancji ciekłych. Dzieje się tak za sprawą charakterystycznej budowy uniemożliwiającej powstawanie jakichkolwiek wycieków w zestawie.
Przykładowe zastosowania:
- układy dozujące proszki
- układy oczyszczania urządzeń z odpadów poprodukcyjnych (wióry, pyły, gazy itp.)
- układy transportu aktywnego na odległość, także substancji agresywnych i toksycznych


Nastawne pompy próżniowe VDF zapewniają regulację poziomu przepływu w szerokim zakresie pracy aż do bardzo niskich wartości. Wszystkie wersje posiadają możliwość precyzyjnej regulacji w zależności od wymagań użytkownika.
Pompy VDF są stosowane w przypadku szybkiego przenoszenia dużych objętości powietrza, płynów i drobin, wtedy gdy:
- mamy do czynienia z zanieczyszczonym środowiskiem
- potrzebujemy podnosić i ustawiać materiały porowate
- chcemy proporcjonalnie mieszać płyny lub płyny i proszki
Jest to możliwe dzięki specjalnej konstrukcji, pozwalającej na niczym nie zakłócony przepływ przenoszonych środków.

ZALETY:
- wysoka niezawodność, brak ruchomych części
- możliwość regulacji (ciśnienie nie ma wpływu na wydajność)
- wysoka wydajność: poziom podciśnienia do minus 850 mbar
- poziom przepływu: do 3400 l/min

 

C. Kompaktowa pompa próżniowa łącząca

w zintegrowanej, lekkiej obudowie: ejektor, manometr, czujnik podciśnienia oraz przyssawkę. Wykorzystuję się ją do zadań manipulacyjnych z możliwością ekstremalnie krótkich czasów pracy.





Reklama

Friday the 4th. Copyright © BDT Zbigniew Nosek 1998-2013